Dwie osobowości tworzące harmonię

Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatami wielu międzynarodowych i krajowych konkursów muzycznych. Ich działalność artystyczna koncentruje się wokół muzyki solowej i kameralnej. Współpracowali z wieloma znakomitymi artystami. W duecie na stałe koncertują od 2011 roku, występując nie tylko na muzycznych festiwalach, ale przede wszystkim na licznych koncertach kameralnych, gdzie bliski kontakt z publicznością tworzy zawsze niepowtarzalną atmosferę.

Akordeon jest instrumentem o zaskakujących możliwościach wykonawczych. Oprócz kompozycji oryginalnych, powstałych z myślą właśnie o nim, znakomicie sprawdza się w realizacji muzyki minionych epok, stworzonej dla dawnego instrumentarium. Ideą koncertów jest ukazanie, dzięki szerokim możliwościom brzmieniowym akordeonu,  wielu rodzajów muzyki i różnorodności jej stylów. Dlatego też w repertuarze zespołu znajdują się zarówno kompozycje barokowe, romantyczne, czy XX-wieczne, jak i utwory z elementami muzyki folkowej i rozrywkowej. W programach koncertów znajdują się także utwory napisane specjalnie dla duetu przez takich kompozytorów jak: Krzysztof Olczak, Mikołaj Majkusiak, Maciej Zimka.

Niezwykle ważne podczas koncertu jest także słowo, które przybliża słuchaczowi wykonywaną muzykę i ułatwia pełniejszy odbiór jej bogactwa. Ciekawy i przystępny sposób prowadzenia koncertu przez samych artystów pozwala zatrzeć dystans pomiędzy wykonawcą a odbiorcą, umożliwiając prawdziwe współuczestnictwo w sztuce.

Ewa Grabowska - Lis

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1995 roku. W 2001 roku ukończyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Chrzanowie. Jest laureatką m.in. II narody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Reinach (Szwajcaria, 1994 r.) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Assenovgrad (Bułgaria, 1998 r.). Jako solistka występowała w wielu koncertach w kraju m.in. z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. W latach 1995 – 2005 była członkiem Śląskiego Kwintetu Akordeonowego, z którym dokonała nagrania płyty CD z muzyką polską.

Występowała jako solistka i kameralistka w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Bułgarii oraz na Litwie, Słowacji i Węgrzech. Była gościem wielu festiwali muzycznych, takich m. in. jak: Kwartet Śląski i Jego Goście, Gwiazdy Promują, Alkagran, Mikołowskie Dni Muzyki, Muzyczne Lato w Rybnej, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Świata” w Pabianicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie, i wielu innych.

Była organizatorem trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowej Muzyki Rozrywkowej w Częstochowie. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Wielokrotnie prowadziła wykłady oraz warsztaty akordeonowe w kraju i za granicą. Jej uczniowie są laureatami wielu nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach akordeonowych. W 2013 roku w wydawnictwie Acte Prealable ukazała się jej płyta z światowymi prawykonaniami utworów Andrzeja Krzanowskiego i Edwarda Bogusławskiego. W 2015 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki.

Daniel Lis

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2000 roku. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki w latach 1997/98 i 1999/2000. Jako solista i kameralista zdobywał czołowe nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

Jest laureatem m.in.

  • I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Reinach (Szwajcaria, 1997),
  • I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Fürstenfeld w kategorii kameralnej (Austria, 2000),
  • I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym „Alkagran” im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2000),
  • I miejsca w IV i VI Przemyskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (1994, 1996),
  • I miejsca w VIII Przemyskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w kategorii kameralnej (1998),
  • I miejsca w V Sanockich Spotkaniach Akordeonowych (1992),
  • II miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Assenovgrad w kategorii solowej i kameralnej (Bułgaria, 1998),
  • II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Sanoku (1993).

Jako laureat III miejsca w 51 Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Coupe Mondiale” w Nijmegen (Holandia, 1998) jest jednym z trójki polaków, którym udało się stanąć na podium tego odbywającego się od 1938 roku konkursu akordeonowego.

Występował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Bułgarii, Chinach oraz na Litwie, Węgrzech i Słowacji. Był gościem wielu festiwali muzycznych, takich m. in. jak: Warszawska Jesień, Kwartet Śląski i Jego Goście, Gwiazdy Promują, Alkagran, Mikołowskie Dni Muzyki, Muzyczne Lato w Rybnej, Sądecki Festiwal Muzyczny „Iubilaei Cantus”, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Świata” w Pabianicach, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie, i wielu innych. Dokonał wielu prawykonań dzieł polskich kompozytorów, takich m.in. jak: Andrzej Krzanowski, Edward Bogusławski, Paweł Henrdich, Adam Falkiewicz. Jest współautorem wielu nagrań płytowych.

Oprócz pracy artystycznej Daniel Lis prowadzi także działalność pedagogiczną, naukową i organizacyjną. Jest pracownikiem Katedry Akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Jego studenci i uczniowie są laureatami wielu polskich i zagranicznych konkursów. Od wielu lat jest także jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Był współorganizatorem trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego „Konfrontacje” w Częstochowie. Jest autorem kilku publikacji. Prowadzi wykłady związane z tematyką wykonawstwa instrumentalnego i zagadnieniami metodycznymi, a także warsztaty i lekcje otwarte dla młodych adeptów akordeonu.